Ölüdeniz

Ölüdeniz muhteşem denizinden dolayı en iyi deniz ödülünü almıştır. Doğa harikası olan bu belde her yıl binlerce yerli ve yabancı turist çekmektedir. Her yıl gelişen tatil beldesi deniziyle, incecik kumuyla, eşsiz plajları birçok gezgin ve tatilciler tarafından tercih edilmektedir.

Muğla Ölüdeniz beldesinde geçmiş zamanlarda Likya Uygarlığı hakimdi. Dolayısıyla bu belde birçok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. Likyalılar tarafından güneş diyarı olarak adlandırılan belde Teke yarımadasında bulunmaktadır.

 

Ölüdeniz ‘de Görülmesi Gereken Yerler

Sadece Türkiye’de değil dünyada da oldukça popüler bir tatil beldesi haline gelen Fethiye Ölüdeniz eşi benzeri olmayan doğa harikalarıyla her sene binlerce yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

Sizlerde bu güzel beldeyi görüp, tatilinizi burada geçirmek istiyorsanız öncelikle Ölüdeniz ‘in muhteşem güzellikteki plajını görmelisiniz. İşte sizlere Ölüdeniz beldesini detaylarıyla bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Kıdrak Koyu

Belce kız beldesine 4 km uzaklıkta olan bu koy tertemiz plajı ve sık çam ağaçlarıyla günübirlik gidilebilecek mesire alanıdır. Genelde beldeye insanlar piknik yapmak amaçlı ve doğayla baş başa kalabilmek adına gelmektedirler.

Kelebekler Vadisi

Muğla görülmesi gereken yerler arasında gösterilen doğa severlerin uğrak mekanlarından olan Kelebekler Vadisi, kelebeklerin ormanın içinde adeta dans ettiği, eşsiz manzarasıyla buraya gelen misafirleri kendisine hayran bırakmaktadır. Seksen tane kelebek türüne ev sahipliği yapmaktadır. Kelebekler vadisine gelip te bu beldeyi gezip görmeden, eşsiz manzarasında fotoğraf çekilmeden buradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Babadağ

Doğu Akdeniz Bölgesi’nde konumlanan Babadağ, iki zirvesinin birbirinden ayrık olması sebebiyle bazı otoriteler tarafından sıradağ olarak da nitelendirilir.

1.400 metrelik rakımı olan zirve Karatepe adıyla anılır. İki zirvenin arasından bir sel vadisi geçer. Kireçtaşı diğer adıyla kalkerden meydana gelen 2 zirve birbiriyle karşılıklı halde bulunur. Zengin bitki çeşitliliğinin başında 1.400 metre ile 1.800 metre arasında yoğun rastlanan akçaağaç ve sedir yer alır.

Karatepe adını alan zirvenin denize uzaklığı yaklaşık 5 kilometre olduğu için zirveden denize doğru rotalı yamaç paraşütü en çok buradan gerçekleştirilir. Hem yüksekliği hem de manzarası ile turistlerin ilk tercihi olan Babadağ, özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görür. Yamaç paraşütü yapmak için tırmanılması gereken yol ise yaklaşık 30 ile 40 dakika arasında değişir.

Babadağ Fethiye Yeme İçme

Dağa gezi için ya da yamaç paraşütü yapmak için gittiyseniz güzel manzaralı bir yemek yeme şansınız da var demektir. 1.700 metre yükseklikte yemek yemek ya da Ölüdeniz’e yukarıdan bakarak kahve içmek isterseniz dağın zirvesinde bulunan restoranı tercih edebilirsiniz. Erken saatlerde giderseniz kahvaltı da bulabileceğiniz restoranda bir yandan rengârenk paraşütleri ile uçan insanları seyrederken bir yandan da manzara eşliğinde keyifle yemek yiyebilirsiniz. Alışık olmadığınız bir atmosferde yiyeceğiniz yemek bol oksijenle birleştiğinde tadından yenmeyecektir. Manzarayı ve anı ölümsüzleştirmek için ise fotoğraf makinenizi yanınıza almanızda fayda var. Ayrıca yol üzerindeki restoranlarda ve civardaki köylerde de yemek ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Babadağ Yamaç Paraşütü Fiyat

Babadağ’da yamaç paraşütü yapmak isterseniz bu konuda hizmet veren pek çok firma olduğunu söyleyebiliriz. Yamaç paraşütü yapmak için 3 farklı pist bulunuyor. Uzman kadrosuyla hizmet veren firmalardan içinize sinen bir tanesiyle görüşebilir ve Ölüdeniz’e 1.700 metre yukarıdan inerek girebilirsiniz. Uçuşunuz sırasında fotoğraf ve video hizmeti de sunan firmalar sayesinde bu heyecanlı anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Çekildiğiniz fotoğraflar ve videolara yaklaşık 150 TL’ye sahip olabilirsiniz. Uçuş fiyatlarına gelecek olursak tek seferlik ve ortalama 45 dakika süren uçuşlar için ücret yaklaşık 500 TL’dir. Dilerseniz uzman eğitmen kadrosu ile yamaç paraşütü dersleri de alabiliyorsunuz.

Belcekız Plajı

Ölüdeniz’de deniz keyfi yaşayabileceğiniz en güzel yerlerden birisi Belcekız Plajı’ yerlere göre denizi biraz daha dalgalıdır ve su hemen derinleşir. Bu nedenle çocu denize girmek isterseniz bu konuda dikkatli olmanızda fayda var. Upuzun kumsa çeken Belcekız Plajı aynı zamanda yamaç paraşütü yapanların iniş noktasıdır. De yüzerken başınızı kaldırdığınızda üstünüzden süzülen insanları görebilirsiniz. Sa işletme mevcuttur. Dilerseniz şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz gibi havlunu kumlara serilebilir ve bütün gün denizin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle sabah s tenha olan Belcekız Plajı akşamüstüne doğru oldukça kalabalıklaşmaktadır. Gün saatlerinde dalga da az olduğu için denize girmek daha keyiflidir. Karnınız acıktı işletmelerden dilediğinizi seçip oturabilir, yemeğinizi yedikten sonra ağaçların al çayınızı yudumlayabilirsiniz. Belcekız’a minibüs ile ulaşım sağlayabileceğiniz gib aracınız ile gelirseniz civardaki otoparklara bırakabilirsiniz.

Ölüdeniz

Ölüdeniz beldesinin en yüksek tepesi olup, ayrıca görülmesi gereken noktalarından olan Babadağ yamaç paraşütü yapmak isteyenlerin ilk tercihi olacaktır. Babadağ’a gelip te eşsiz manzara eşliğinde gökyüzünde muhteşem dakikalar geçirebilirsiniz. Ayrıca burada macera severler bölgeyi atv turlarına katılarak gezebilirler.

Likya Yolu

Ölüdeniz den başlayan bir dağ yolu düşünün. Binlerce yıllık uygarlıkların peşinde olan bu yol Antalya’ya kadar uzanıyor. Yolun sağ tarafında masmavi deniz, sol tarafında ise yemyeşil ormanlar bulunmaktadır. Dünyanın en güzel doğa yürüyüşü rotalarının içinde bu Likya Yolunun olması gurur vericidir. Kesinlikle gidilesi görülesi yerlerden biridir.

Ölüdeniz Tabiat Parkı

Ölüdeniz ‘de bulunan 40 yıllık geçmişe sahip olan Tabiat Parkı geçmiş yıllardan bu yana halkın kullanımına açıktır. Buraya gelip denize girebilir, ağaç kokusunun içinde sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz. Kesinlikle sakin sessiz ağaç kokuları içinde kitap okunası yerlerden.

Ölüdeniz ‘de Konaklama Nasıl Olmaktadır?

Ölüdeniz beldesinde konaklama için bir sürü nitelikli otel, pansiyon ve kamp alanları vardır. Belde de her türlü deniz sporları, doğa sporları yapılmaktadır. Ölüdeniz ‘de dağcılık, rafting, yamaç paraşütü, safari ve doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Belde de öne çıkan Beyaz Yunus Oteli Fethiye’de denize sıfır bir oteldir. Mutfağı ile oldukça nam salan otel yemekleriyle meşhurdur. Ayrıca oteldeki her odanın denize bakan terası vardır. Bu otelde konaklama yapabilir, Ölüdeniz ‘i keşfedebilirsiniz.

Ölüdeniz Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Ölüdeniz beldesi Muğla’da olup, karayoluyla ulaşım sağlayacaklar için öncelikle Fethiye’ye gelmeleri gerekmektedir. Antalya, Burdur ve Muğla tarafından çam ağaçlarının arasından yapacağınız yolculukla keyifli bir şekilde Fethiye’ye ulaşabilirsiniz. Bölgeye İstanbul’dan yapacağınız yolculuk 11 saat sürmektedir.